ZUŠ Jaroslava Kociana, Ústí nad Orlicí

Historie orchestru

Za počátek existence tohoto hudebního tělesa lze považovat rok 1989. Tehdy náš dnešní dirigent Zdeněk Černý navázal na tradici mládežnických a dětských dechových orchestrů hudební školy v Ústí nad Orlicí. Repertoár byl sestaven z klasických skladeb pro dechový orchestr: pochody, polky, valčíky, přednesové skladby, úpravy lidových písní čí operetních skladeb pro dechový orchestr. Již během prvních dvou let se vypracoval k zatím největšímu úspěchu (alespoň v měřítku hudebních škol a odborníků), kdy se dostal přes 4 kola celostátní soutěže školních dechových orchestrů a umístil se ve finalovém kole, které se konalo v Kolíně, na 4. místě. Této soutěže ZUŠ, která je pořádána každé tři roky, se účastní od svého vzniku pravidelně,ale zatím se tento úspěch nepodařilo zopakovat.

Za posledních 10 let absolvoval orchestr i řadu zájezdů do zahraničí...(minimálně každoročně). Mezi navštívené země se zatím řadí Polsko, Německo a Švýcarsko. Vynecháme-li odborníky, o kterých jsme už mluvili, tak jako o největším úspěchu lze hovořit v souvislosti se zájezdem na festival v německém Thumu - přesněji jeho ročník 2000, kde pro zájem diváků před zaplněným stanem-sálem o zhruba 2000 lidech (tak půlka menšího fotbalového stadionu) musel orchestr svůj asi hodinový program celý zopakovat (a trochu i protáhnout). Opravdu pozitivní zážitek.

Celých těch 13 let nebylo samozřejmě nijak jednoduchých - člověk se raději chlubí úspěchy,než neúspěchy. Za tuto dobu se osazenstvo orchestru nejednou obměnilo a při zatím poslední výrazné obměne nedošlo jen ke změně hráčů, ale i ke změně repertoáru; ten se výrazně posunul směrem ke swingu a jazzu. První výrazná změna byla pozorovatelná v roce 2000, kdy celá druhá půle každoročního koncertu byla obohacena o hostujícího zpěváka Ladislava Kerndla. V dnešní době se vedle zmiňovaných jazzových a swingových skladeb vyskytují v menší míře i muzikálové, filmové a operetní melodie. S tím také souvísí vývoj názvu orchestru - od variací na téma Mládežnícký dechový orchestr ZUŠ či Dechový orchestr ZUŠ přes Universal Junior Band u nás nakonec dirigent uspěl s názvem Black Band. ...ve skutečnosti jsme ho k tomu přemluvili... ale uznejte, že (a pokud máte znalosti angličtiny alespoň na úrovni dnešní 3. třídy základní školy) název orchestru, který více než 10 let vede pan Černý, je Black Band přilehavý. Ostaně swingový orchestr pan Černý chtěl vždy mít a jako takový musí mít i pořádný název.

Od roku 2000 do dnešních dnů orchestr připravuje každoročně swingový program pro hlavní koncert sezony v květnu v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí, několik menších koncertů v sále ZUŠ během celé sezony a několik koncertů v okolí. Každoročně také uskutečňuje také zájezdy do zahraničí, nejčastěji pak do Německa, do příhraničního města Thum, kde se v roce 2007 představil již po desáté.

Pro registrované
jméno
heslo